Kaolin - Goldround

Goldround özel koşullarda hazırlanmış minimum %94 kaolin ve doğal mineraller içeren bir ürün olup, bitki koruyucudur. Goldround ilaç veya gübre değildir. Son yıllarda, ozon tabakasının incelmesi, küresel ısınma ve kuraklık gibi nedenlerden dolayı güneş ışınlarından kaynaklı fiziksel stres koşulları meyve ve sebze yetiştiriciliğinde oldukça fazla sorun yaratmaktadır. Birçok meyve ve sebze türünde güneş yanığı zararı, önemli oranda ürün kaybına yol açmaktadır. Günümüzde bu zararların oluşmasını engellemek için, kimyasallar yoğun olarak kullanılsa da, bunların çevre ve insan sağlığı açısından zararları giderek daha fazla tartışılmakta ve bunun sonucunda insanlar organik yöntemlerle yetiştirilen ürünleri daha fazla tercih eder duruma gelmektedirler.

KAOLİN TÜM DÜNYADA BU AMAÇLA EN FAZLA KULLANILAN MALZEMELERDEN BİRİDİR.

Kaolin kağıda ve aspirin gibi tabletlere beyazlık vermekte kullanılan, ışığı yansıtıcı özelliğe sahip, değişik işlemlerden geçirilmiş kil mineralidir. Birçok ilaç ve diş macunu kaolin içermekte olup, insan sağlığı açısından hiçbir zararı yoktur. Yeryüzünü ısıtan güneş, görünebilir ve görünemeyen ışınlar yansıtır. Bunlardan gözle görülemeyen kızıl ötesi (infrared) ve morötesi (ultraviyole) ışınlar olarak adlandırılan ışınlar bitkiler için ciddi bir stres nedenleridir. Bu ışınların zararlı etkisi sonucu, yaprak ve meyvelerde güneş yanıkları oluşur. Bunun yanı sıra, günün yoğun güneş alan saatlerinde bitkideki fotosentez olayı yavaşlar ve ışığın bu yavaşlatıcı etkisi bitki ve meyve gelişimi üzerinde ciddi denecek oranda olumsuz etkiye yol açar. Güneşin bu zararlı etkisinden dolayı yapraklarda sararmalar, meyve kabuğunda koyu renkte doku nekrozları (bozulma ve yaralanmalar) ve meyvelerde çatlaklar oluşur. Goldround , içerdiği doğal kaolin kili ve diğer doğal minerallerle birlikte bu alandaki sorunlara karşı etkili bir bitki koruma ürünüdür.

Goldround Etki Mekanizması

1- Güneş Yanıklığını Önleme

Güneş yanıklığı güneşin zararlı ışıklarının neden olduğu ve meyve sebze yetiştiriciliğinde verim ve kalite kayıplarına yol açan fizyolojik bir bozukluktur. Yüksek sıcaklığa maruz kalan nar, elma, armut, üzüm, zeytin, antep fıstığı, ceviz, turunçgiller vb. meyveler ile açık alanda yetiştirilen domates, biber, kavun, karpuz gibi sebze türlerinde meyve yüzeyinde yanıklıklar ve lekeler oluşmakta veya renk değişimi görülmektedir. Özellikle sulama olanaklarının kısıtlı olduğu kurak ve yarı kurak bölgelerde bu zarar çok daha belirgin şekilde görülmektedir. Çünkü bitkiler kritik seviyenin üzerindeki sıcaklıklarda aktivitelerini durdururlar ve fotosentezi azaltırlar. Bu durum meyve gelişiminde duraklamaya neden olmanın yanında, pazara sunulan ürün miktarında düşüş anlamına gelir. Yüksek sıcaklık ve gün içerisindeki sıcaklıklarda dramatik değişimler meyve yanıklığında büyük bir etken olup, örneğin 45 ⁰C ‘lik sıcaklığa sadece 1 saat maruz kalan elmanın meyvesinde yaralanmalar oluşur. Aynı etki 52 ⁰C ‘lik sıcaklıkta 10 dakika içerisinde gerçekleşir. Goldround içeriğindeki kaolin, uygulandığı bitki yüzeyinde ince ve yansıtıcı bir film tabakası oluşturarak güneş ışınlarını yansıtır ve yaprak ve meyve üzerindeki sıcaklığın düşmesine neden olur. Değişik bölge ve iklim koşullarına göre bu düşüş miktarı 8 ⁰C ile 12 ⁰C arasında değişmektedir. 15 Haziran – 28 Eylül döneminde günlerin %37 sinde Güneş Yanıklığına neden olan sıcaklıklar oluşmaktadır. Bu düşüş sonucu, bitkiler güneşin yakıcı etkilerinden korunur ve bitkinin gün içerisinde fotosentez yapma süresinde artış gerçekleşir. Yapılan araştırmalar fotosentez yapma miktarında %35 – %40 oranında bir artış olduğunu göstermektedir. Fotosentez yapma süresindeki artış meyve ve ürün kalitesini olumlu yönde etkilemektedir. Bunun sonucu ise, pazara sunulan meyve ve sebzenin kalitesinde belirgin bir artışın gerçekleşmesidir. Renk bozulmaları olmayan meyveler daha albenili bir görünüme sahiptir ve tüketiciler tarafından tercih edilirler.

2- Zararlı Böceklerden Koruma

Goldround sadece güneş yanıklığını önlemekle kalmayıp, çeşitli böcek türü zararlıların bitkiye verdikleri zararları da önlemektedir. Bitki üzerine püskürtülen kaolin kili ince bir film tabakası oluşturarak bitkinin zararlılar tarafından tanınmasını güçleştirmekle kalmayıp, yansıtıcı beyaz tabaka zararlının bitki üzerine konma isteğini azaltır. Yine toz halindeki kaolin parçacıkları zararlı üzerinde tahriş edici ve itici bir etkiye sahiptir. Ayrıca, kaolinin oluşturmuş olduğu ince film tabakası bir çok zararlı tarafından aşılamayacak bir bariyer işlevi görür ve zararlı böcekler bitki dokularına erişemez. Kaolinin böceklere bir başka zararlı etkisi ise, kaolin tabakası sayesinde böceklerin bitki üzerine larva ve yumurtalarını bırakamamasıdır. Kaolin direkt olarak böceğin kendisini engellemese bile larva ve yumurtaları bırakmasını engelleyerek zararlı populasyonunun çoğalmasını engeller. Özellikle meyve kabuğunu delerek meyve içine giren oyucu böceklere karşı bu etki beilrgindir. Bu yönüyle Goldround ’ ın etkisi doğal yetiştiricilik, çevre ve insan sağılığı açısından da çok önemli olup, çevreye herhangi bir toksik madde yayılmamakta ve Goldround kimyasal insektsitlere karşı bir alternatif oluşturmaktadır.

3- Hastalıklardan Koruma

Goldround ’ın kendisi hastalık oluşturan mikroorganizma üzerinde doğrudan etkili değildir. Ancak yukarıda sözü edilen böcekleri uzaklaştırıcı etkisi nedeniyle bu böceklerin taşıdığı mikroorganizmaların bitkiye bulaşıklığının engellemesinde rol alır. Ayrıca bitkinin fotosentez süresini artırması sebebiyle bitkinin sistemik savunma mekanizmasının güçlendirilmesinde etkilidir.

Goldround Kullanım Alanları

Muz, Kivi, İncir, Narenciye, Zeytin, Trabzon hurması, Ceviz, Badem, Fındık, Kestane, Antep fıstığı, Kayısı, Kiraz, Erik, Nektarin ve Üzümde güneş yanıklığı Domates, Salatalık, Biber, Balkabağı, Kavun, Karpuz ve Enginarda güneş yanıklığı

Ayrıca Kaolin kili aşağıdaki zararlıları engelleyici olarak kullanılmaktadır.

Armut: Yaprak biti, Meyve sineği

Elma: Elma iç kurdu, Elma sineği, Japon kelebeği, Hortumlu böcek, Sürgün kesen böceği.

Fındık: Kabuk kurdu.

Narenciye: Tripsler, Haziran böceği, Tomurcuk böceği, Cüce ağustos böceği, Yaprak bükenler, Gelin böcekleri.

Zeytin: Meyve sineği.

Ürün İçeriği

Goldround içerisindeki kalsine kaolin, 1000 °C’de kontrollü ileri teknoloji ile ayrışma ve kalsinasyon işlemlerine tabi tutulmuş beyaz ve saf, ultra ince, mükemmel optik ve fiziksel özelliklere sahip, yüksek performanslı bir mineraldir

Ürün Nasıl Kullanılır?